
V rámci projektu GENERACE: DIABETOLOGIE 2026, zaměřeného na komplexní péči o stárnoucí populaci, proběhl další ročník tandemu sympozií. Ta se uskutečnila krátce po sobě v Praze a Brně ve dnech 14. a 20. května 2026. Pražský program nabídl jak témata péče o starší pacienty, včetně využití moderních technologií, jako jsou inzulinové pumpy a hybridní smyčky, tak i problematiku diabetických komplikací ‑ metabolického onemocnění jater, obezitologické léčby vysokými dávkami gliflozinů či diabetického postižení ledvin. Pozornost byla věnována také nově schválené preventivní terapii diabetu 1. typu pomocí teplizumabu. Obecným metodologickým otázkám v diabetologii se věnovali zkušení odborníci, profesoři Richard Češka a Milan Kvapil.